Strona głównaO mnieMoja historiaForumKontakt
Ogólne pojęcie straty
Czy czas leczy rany
Rola żałoby
Etapy żaloby
Co się dzieje z emocjami po stracie
Jak pomóc osobie osieroconej?
Lista życzeń osieroconcych rodziców
Przydatne linki
Wywiad w Radio Hobby 7.02.2010

Wizyty dzisiaj:13
Wizyty ogólnie:178235
Grupa WPS - co to jest?


Wsparcie Po Stracie zostało stworzone z myślą o ludziach, którzy przeżywają smutek, żałobę po utracie bliskiej osoby.

Grupa ta oparta jest na pewnych zasadach np. takich jak:

  • Każdy mówi tylko o własnych doświadczeniach, poglądach i przeżyciach. Nie teoretyzuje, nie krytykuje innych ani nie ocenia
  • Nie można przerywać wypowiedzi innych, zadawać w jej trakcie pytań czy komentować ich
  • Wypowiedź może jedynie ujawniać własne doświadczenia i zachowania w sytuacjach podobnych do przedstawionych przez innego uczestnika.
  • Wszyscy obecni na spotkaniu zobowiązani są do zachowania anonimowości osób i zasłyszanych na mityngu spraw i zdarzeń

Dzięki tym i innym zasadom, osoby na spotkaniu mogą czuć się bezpiecznie. Nie muszą obawiać się oceny, czy krytyki.

WPS różni się tym od innych typowych grup wsparcia czy też terapii grupowej, że nie ma tzw. „Zwrotów”, czyli oceny, krytyki itp. Tak sformułowane zasady działania grupy powodują, iż nie ma potrzeby, aby prowadzili je tzw. profesjonaliści (księża, psychologowie). Wystarczy, że osobą prowadzącą będzie ktoś z dłuższym stażem w radzeniu sobie z bólem po utracie bliskiej osoby, ktoś, kto odnalazł już nadzieję na lepsze jutro i potrafi żyć, mimo tak osobistej Straty.

Tutaj Wszyscy wiemy, że każdy ma prawo do swoich przeżyć i odczuć. Nikt tutaj nie będzie mówił, co ktoś powinien myśleć, czuć czy robić. W ciepłej i życzliwej atmosferze możemy się dzielić doświadczeniem, siłą i nadzieją.

Dzięki grupie widzimy, że nie jesteśmy w swym bólu sami, że nie musimy być zdani wyłącznie na siebie. Tutaj możemy dostać wsparcie i pomocną dłoń. Możemy się wypłakać, wyżalić, opowiedzieć o tym, co nas boli.

Odkrywamy, że inni ludzie przeżywają/li podobne stany, emocje do naszych. Zobaczenie, że inni, którzy kiedyś tak samo jak my, nie widzieli nadziei na normalne życie, w którym będą potrafili się jeszcze uśmiechać - dzisiaj są pogodnymi ludźmi – to potrafi dać wiarę i siłę. Tutaj możemy odnaleźć nadzieję, że jeszcze kiedyś może być inaczej.

Pomagając innym – pomagasz sobie :-)

 
Kalendarium
Dni skupienia
Wsparcie Po Stracie
Wspólny kącik
Szkolenia
© 2017