Strona głównaO mnieMoja historiaForumKontakt
Ogólne pojęcie straty
Czy czas leczy rany
Rola żałoby
Etapy żaloby
Co się dzieje z emocjami po stracie
Jak pomóc osobie osieroconej?
Lista życzeń osieroconcych rodziców
Przydatne linki
Wywiad w Radio Hobby 7.02.2010
ďťż
Wizyty dzisiaj:3
Wizyty ogólnie:196941

Żeby móc rozpocząć spotkania WPS najpierw trzeba znaleźć salkę, którą będzie można wynająć na czas spotkań (raz w tygodniu), które będą trwały po 2 godziny, doliczając 15 minut przed i 15 minut po spotkaniu, co daje nam łącznie ok. 2,5 godziny.

Myślę, że najłatwiej będzie wynająć salkę przy kościołach, w tzw. domach parafialnych.

Powinniśmy się zatroszczyć, aby w takiej salce znajdowała się szafka na kluczyk, w której będzie można przechowywać kawę, herbatę, cukier, naczynia na napoje, czajnik bezprzewodowy i materiały potrzebne na spotkania. Zazwyczaj taką szafkę powinien udostępnić Proboszcz z danej parafii.

Oprócz tego, powinien być dostęp do toalety, prądu, tak, aby móc podłączyć czajnik elektryczny oraz dostęp do wody (na herbatę, czy do umycia naczyń). O czystość salki dbamy sami.

Od takiej salki powinniśmy otrzymać kluczyk od Proboszcza. Utrzymujemy się sami z własnych, dobrowolnych datków, które na spotkaniu są wrzucane do ?kapelusza?. Z tych datków opłacamy salę co miesiąc (przeważnie jest to kwota ok. 50zł, ale oczywiście można dogadać się na mniejszą kwotę), zakupujemy, kawę, herbatę, cukier itd.

Kiedy już mamy załatwioną salkę, wyznaczone terminy na spotkania, będzie potrzebna osoba do prowadzenia tychże spotkań. Może to być każdy, kto stracił Kogoś Bliskiego i czuję się na sile, by te spotkania poprowadzić. Prowadzący może się zmieniać, co jakiś czas (np. co rok, co pół roku). Wszystkie materiały przekażę i omówię z potencjalnym prowadzącym jak to powinno wyglądać.

Następnie grupa może wyznaczyć kogoś, kto będzie odpowiedzialny z uzbieranych pieniędzy opłacić salkę, zakupić kawę i herbatę itd. Tak zwany Skarbnik Grupy. Oczywiście dana grupa może ustalić, że np. nie potrzebują niczego do picia, ale doświadczenie mówi mi, że możliwość napicia się wspólnie ciepłego napoju sprzyja przyjaznej atmosferze (zwłaszcza, jeżeli na spotkanie przychodzi nowa Osoba).

Oczywiście Grupa musi mieć swoje zasady, schemat przebiegu spotkania. Jest to niezbędne, aby każdy na grupie mógł się czuć bezpiecznie i anonimowo. Reguły i zasady również prześlę na prośbę osób chcących założyć grupę.

Wspomniane reguły tj.: dyskrecja, zmiana prowadzących, nie krytykowanie, nie radzenie, nie dyskutowanie na kontrowersyjne tematy czy kwestie "spoza" itd.- wszystko to jest niezwykle ważne dla harmonii i spójności grupy. Przestrzeganie zasad jest bardzo ważne dla dobra grupy, które powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Grupa może pracować zasugerowanych przez prowadzącego pytaniach (również do przesłania przeze mnie) lub na tym, z czym osoby przyszły na grupę.

Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego;-)

O co chodzi na takich spotkaniach? O to byśmy dzielili się siłą, wiarą i nadzieją, jednym słowem własnym doświadczeniem z innymi. Niektórzy są na początku drogi, inni trochę dalej. Wiem, jak ważne jest, by być w takiej sytuacji zrozumianym, zaakceptowanym, jak ważne jest, by wiedzieć, że w tym bólu, cierpieniu nie musimy być już sami. Zobaczenie, że wokół nas są inni ludzie, którzy doświadczają podobne przeżycia, emocje, a nawet podobne zachowania do naszych przynosi świadomość, że nie wariujemy, że to wszystko, czego doświadczamy po stracie bliskiej osoby jest naturalne w procesie żałoby. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, gdy wśród bliskich nam ludzi; znajomych, przyjaciół, współpracowników czujemy się wyobcowani, niezrozumiani a często też odrzuceni. Usłyszenie, że ktoś czuje podobnie potrafi przynieść ulgę czy ukojenie. Tutaj możemy dostać wsparcie i pomocną dłoń. Tutaj możemy wypłakać się, wyżalić, opowiedzieć o tym, co nas boli. Tutaj możemy też odnaleźć nadzieję, że jeszcze kiedyś może być inaczej.

Nikt tak dobrze nas nie zrozumie, jak tylko Ci, którzy sami doświadczyli straty. My sami możemy nieść sobie wzajemną pomoc.

Stąd narodziła się myśl, by stworzyć grupę wsparcia,na której nie potrzebni są tzw. Profesjonaliści.

Reasumując każdy, kto zechce założyć grupe WPS otrzyma ode mnie pomoc i niezbędne materiały takie jak:

  • Preambuła WPS
  • Możliwe tematy do zaproponowania
  • Zasady obowiązujące na spotkaniach WPS
  • Schemat przebiegu spotkania

Jeżeli już założycie grupę WPS to prześlijcie do mnie namiary, aby móc zamieścić je na tej stronie, aby jak największa liczba osób miała do tego dostęp.

 
Kalendarium
Dni skupienia
Wsparcie Po Stracie
Wspólny kącik
Szkolenia
© 2019